10.05.2023

Karabük'te “2023 Yılı Hac Yolcularının Eğitim Seminerleri” düzenlendi

Karabük'te “2023 Yılı Hac Yolcularının Eğitim Semineri” düzenlendi

İl Müftülüğümüz tarafından hacca gidecek hacı adaylarına yönelik “2023 Hac Yolcularının Eğitimi Semineri” gerçekleştirildi.

İl Müftülüğümüz Konferans salonunda iki gün süren hac eğitim seminerine İl Merkezinden 207 hacı adayı katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerin açılış konuşmasını yapan İl Müftümüz Sayın Ercan Aksu, "Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından çekilen kura sonucunda 2023 yılında Ülkemizden 83 bin 430 kişi, İlimizden ise 367 hacı adayı hac görevini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.
Hac İbadeti, imkanı olan her Müslümanın belirli bir zaman içinde, belirli mekanları ziyaret ederek, bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı bir ibadettir. Hac; dilleri, kültürleri, renkleri, ırkları, ülkeleri farklı ancak hedefleri, duyguları ve gayeleri aynı milyonlarca Müslümanın ilahi aşk içerisinde bir araya gelmesi ve birlikte Allah’a yönelmesidir. Bu duygular içerisinde burada gerçekleştirdiğimiz seminerlerin faydasını inşallah hac yolculuğu esnasında daha iyi anlayacaksınız.” dedi

İl Müftümüz Aksu, konuşmasının sonunda hacı adaylarından özellikle ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi için özel dua istedi.

İki gün süren seminer; İl Müftü Yardımcılarımız Sayın Mahmut Emin, Sayın Ekrem Akmanşen, Sayın Merve Yumlu, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürümüz Sayın Alaattiin Tutkun ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı Sayın Dr. Tuğçe Beyazıt'ın sunumları ile sona erdi.

Seminer sonrası İl Müftülüğümüz tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, Kur’an-ı Kerim ve Meali, İlmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberinden oluşan malzemeler teslim edilmeye başlandı.